Cree Inc. XREWHT-L1-0000-00A37
XREWHT-L1-0000-00A37 picture photo
Mfg. Part Number
XREWHT-L1-0000-00A37
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - White
Brief Description
LED XLAMP COOL WHITE 2SMD
Datasheet Download
XREWHT-L1-0000-00A37.pdf
Availability of XREWHT-L1-0000-00A37
QUANTITY
XREWHT-L1-0000-00A37 Order Process
Ship out your order
Specifications of XREWHT-L1-0000-00A37
Internal Part NumberEIS-XREWHT-L1-0000-00A37
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package1,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - White
SeriesXLamp® XR-E
PackagingTape & Reel (TR)
Color-
CCT (K)-
Flux @ 85°C, Current - Test-
Flux @ 25°C, Current - Test91 lm (87 lm ~ 94 lm)
Current - Test350mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.3V
Lumens/Watt @ Current - Test79 lm/W
CRI (Color Rendering Index)-
Current - Max-
Viewing Angle90°
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, No Lead, Exposed Pad
Thermal Resistance of Package8°C/W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XREWHT-L1-0000-00A37
Related LinksXREWHT-L1-, XREWHT-L1-0000-00A37 Datasheet, Cree Inc. Distributor
XREWHT-L1-0000-00A37 Details Description
Related parts for XREWHT-L1-0000-00A37
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 100V datasheet.pdf
KIT BATTERY CONTACT AA GRABBER datasheet.pdf
IC MPU ZIP 16MHZ 100VQFP datasheet.pdf
IC BUS BUFFER 3ST QUAD 14SO datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 36V 65W datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 80W datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf