XMOS XS1-L6A-64-TQ48-C4
XS1-L6A-64-TQ48-C4 picture photo
Mfg. Part Number
XS1-L6A-64-TQ48-C4
Brief Description
IC MCU 32BIT 64KB SRAM 48TQFP
Datasheet Download
XS1-L6A-64-TQ48-C4.pdf
Availability of XS1-L6A-64-TQ48-C4
QUANTITY
XS1-L6A-64-TQ48-C4 Order Process
Ship out your order
Specifications of XS1-L6A-64-TQ48-C4
Internal Part NumberEIS-XS1-L6A-64-TQ48-C4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
xScope Custom Host Endpoint
ADAT Replacing Wavefont with xCORE
Standard Package250
Core ProcessorXCore
Core Size32-Bit 6-Core
Speed400MIPS
ConnectivityConfigurable
Peripherals-
Number of I/O28
Program Memory Size64KB (16K x 32)
RAM Size-
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)0.95 V ~ 3.6 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case48-TQFP Exposed Pad
Supplier Device Package48-TQFP (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XS1-L6A-64-TQ48-C4
Related LinksXS1-L6A-6, XS1-L6A-64-TQ48-C4 Datasheet, XMOS Distributor
XS1-L6A-64-TQ48-C4 Details Description
Related parts for XS1-L6A-64-TQ48-C4
CONN SOCKET 20-24AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
IC GATE NOR 1CH 2-INP 5-DSBGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 162VC SMB datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Crystal 48.0000MHz 30ppm 8pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
Connector Header 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 3A datasheet.pdf