XMOS XS1-L8A-64-TQ48-I5
XS1-L8A-64-TQ48-I5 picture photo
Mfg. Part Number
XS1-L8A-64-TQ48-I5
Brief Description
IC MCU 32BIT 64KB SRAM 48TQFP
Datasheet Download
XS1-L8A-64-TQ48-I5.pdf
Availability of XS1-L8A-64-TQ48-I5
QUANTITY
XS1-L8A-64-TQ48-I5 Order Process
Ship out your order
Specifications of XS1-L8A-64-TQ48-I5
Internal Part NumberEIS-XS1-L8A-64-TQ48-I5
xScope Custom Host Endpoint
ADAT Replacing Wavefont with xCORE
PCN Part NumberXS1 Series 06/Feb/2013
Standard Package250
Core ProcessorXCore
Core Size32-Bit 8-Core
Speed500MIPS
ConnectivityConfigurable
Peripherals-
Number of I/O28
Program Memory Size64KB (16K x 32)
RAM Size-
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)0.95 V ~ 3.6 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case48-TQFP Exposed Pad
Supplier Device Package48-TQFP (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XS1-L8A-64-TQ48-I5
Related LinksXS1-L8A-6, XS1-L8A-64-TQ48-I5 Datasheet, XMOS Distributor
XS1-L8A-64-TQ48-I5 Details Description
Related parts for XS1-L8A-64-TQ48-I5
CONN HEADER .100 DUAL STR 62POS datasheet.pdf
CONN TERMINAL BLOCK 19POS 3.5MM datasheet.pdf
HEADER 64POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
RES SMD 1.89K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 1% 2W STRIP datasheet.pdf
IPD M30 NONSHLD 3W SPST M12 datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip datasheet.pdf
RU2R4 TIMR MULTI FUNC 12VAC/DC datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 1.25W DO214AC datasheet.pdf