Essentra Components (formerly Richco, Inc.) XT2810250A
XT2810250A picture photo
Mfg. Part Number
XT2810250A
Manufacturer
Product Category
Rivets
Brief Description
BARBED FASTENER 0.384" NYLON BLK
Datasheet Download
XT2810250A.pdf
Availability of XT2810250A
QUANTITY
XT2810250A Order Process
Ship out your order
Specifications of XT2810250A
Internal Part NumberEIS-XT2810250A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyRivets
SeriesXT
TypeBarbed Fastener
Rivet Diameter-
Rivet Length0.384" (9.75mm)
Head Diameter0.787" (19.99mm)
Head Height0.100" (2.54mm)
Hole Diameter0.281" (7.14mm)
Grip Range0.062" ~ 0.252" (1.57mm ~ 6.40mm)
Features-
ColorBlack
MaterialNylon
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XT2810250A
Related LinksXT281, XT2810250A Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
XT2810250A Details Description
Related parts for XT2810250A
SCR DBL HISCR 800V 135A INTAPAK datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV TRANS 4-MINI-FLAT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC GATE OA/OAI 5-WIDE 28-PLCC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
IC VOLT DET TIME DLY 3.4V 4-USPN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
250 PLUG 2P RED datasheet.pdf
CAP FILM 1 NF 5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf