Eaton (formerly Cooper Bussmann) XV3560-2R7407-R
XV3560-2R7407-R picture photo
Mfg. Part Number
XV3560-2R7407-R
Manufacturer
Product Category
Electric Double Layer Capacitors, Supercaps
Brief Description
CAP 400F -5% +10% 2.7V T/H
Datasheet Download
XV3560-2R7407-R.pdf
Availability of XV3560-2R7407-R
QUANTITY
XV3560-2R7407-R Order Process
Ship out your order
Specifications of XV3560-2R7407-R
Internal Part NumberEIS-XV3560-2R7407-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPowerStor Supercapacitors
PowerStor Brand Supercapacitors-Size and Selection
Featured ProductXV Series Ultra-Low ESR 2.7 Volt Supercapacitors
PowerStor X Series Ultra-Low ESR Supercapacitors
PCN Assembly/OriginPowerStor® Shipping Method 01/Jan/2013
Standard Package20
Category Capacitors
FamilyElectric Double Layer Capacitors, Supercaps
SeriesPowerStor® XV
PackagingBulk
Capacitance400F
Tolerance-5%, +10%
Voltage - Rated2.7V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.2 mOhm
Lifetime @ Temp.1500 Hrs @ 65°C
TerminationThrough Hole
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.480" (63.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XV3560-2R7407-R
Related LinksXV3560-, XV3560-2R7407-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
XV3560-2R7407-R Details Description
Related parts for XV3560-2R7407-R
MODEM RF 900MHZ 1W ETHER datasheet.pdf
TAPE MASKING PERFORM 3MMX55M datasheet.pdf
IC REG LDO 2.6V/2V 0.15A 6TMLF datasheet.pdf
OSC XO 40.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 5.6K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
LIMIT SWITCH BRACKET datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS .100 L.835 datasheet.pdf
Dual Bootstrapped 12 V MOSFET Driver with Output Disable IC datasheet.pdf