SunLED XZCBD50W-2
XZCBD50W-2 picture photo
Mfg. Part Number
XZCBD50W-2
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED BLUE CLEAR 2SMD R/A
Datasheet Download
XZCBD50W-2.pdf
Availability of XZCBD50W-2
QUANTITY
XZCBD50W-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of XZCBD50W-2
Internal Part NumberEIS-XZCBD50W-2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
ColorBlue
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating397mcd
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 1.90mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.3V
Current - Test20mA
Viewing Angle10°
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant465nm
Wavelength - Peak460nm
Features-
Package / Case2-SMD, No Lead
Supplier Device Package2-SMD
Size / Dimension3.00mm L x 2.80mm W
Height (Max)2.00mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XZCBD50W-2
Related LinksXZCBD, XZCBD50W-2 Datasheet, SunLED Distributor
XZCBD50W-2 Details Description
Related parts for XZCBD50W-2
IC REG LDO 1.8V 35MA 5TSOP datasheet.pdf
GDT 350V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS R/A GOLD .100 datasheet.pdf
CABLE COAXIAL 12AWG 2500' datasheet.pdf
RES 549K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5V 2A datasheet.pdf
RES SMD 187K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OPTOISOLATR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
MICRO 15 M 3" YEL JACKS datasheet.pdf