SunLED XZVG50W-2
XZVG50W-2 picture photo
Mfg. Part Number
XZVG50W-2
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED GREEN CLEAR 2SMD R/A
Datasheet Download
XZVG50W-2.pdf
Availability of XZVG50W-2
QUANTITY
XZVG50W-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of XZVG50W-2
Internal Part NumberEIS-XZVG50W-2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
ColorGreen
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating397mcd
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 1.90mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.1V
Current - Test20mA
Viewing Angle10°
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant570nm
Wavelength - Peak574nm
Features-
Package / Case2-SMD, No Lead
Supplier Device Package2-SMD
Size / Dimension3.00mm L x 2.80mm W
Height (Max)2.00mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XZVG50W-2
Related LinksXZVG, XZVG50W-2 Datasheet, SunLED Distributor
XZVG50W-2 Details Description
Related parts for XZVG50W-2
CONN EDGECARD 110PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 4.0A DUAL 8DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
NYLN INSL W/INSL GRIP MOISTURE datasheet.pdf
IC 8051 MCU FLASH 64K 32LQFP datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 410MW SOD123 datasheet.pdf