Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0007111R670T0L
Y0007111R670T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0007111R670T0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 111.67 OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y0007111R670T0L.pdf
Availability of Y0007111R670T0L
QUANTITY
Y0007111R670T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0007111R670T0L
Internal Part NumberEIS-Y0007111R670T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)111.67
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0007111R670T0L
Y0007111R670T0L Details Description
Related parts for Y0007111R670T0L
FIXED IND 56UH 1.7A 110 MOHM SMD datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI M12-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 160VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 3MM SMD 0.5MM datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 50MA 8MSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CABLE CAT5E 8COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 25V X5R 0402 datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 10POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN RA datasheet.pdf