Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0007165R000D0L
Y0007165R000D0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0007165R000D0L
Brief Description
RES 165 OHM 0.6W 0.5% RADIAL
Datasheet Download
Y0007165R000D0L.pdf
Availability of Y0007165R000D0L
QUANTITY
Y0007165R000D0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0007165R000D0L
Internal Part NumberEIS-Y0007165R000D0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)165
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0007165R000D0L
Y0007165R000D0L Details Description
Related parts for Y0007165R000D0L
INSUL SLEEVE BLUE 14-.091-.140 datasheet.pdf
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 24SOIC datasheet.pdf
RES SMD 9.09 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 430PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.225V SOT23 datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 6P6C UNSHIELDED datasheet.pdf
32.5MM HS ASSY ULTE datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS CABLE SKT datasheet.pdf