Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y000716K4240T0L
Y000716K4240T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y000716K4240T0L
Brief Description
RES 16.424K OHM 0.6W 0.01% RAD
Datasheet Download
Y000716K4240T0L.pdf
Availability of Y000716K4240T0L
QUANTITY
Y000716K4240T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y000716K4240T0L
Internal Part NumberEIS-Y000716K4240T0L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.424k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y000716K4240T0L
Y000716K4240T0L Details Description
Related parts for Y000716K4240T0L
IC GATE NAND 1CH 8-INP 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC CLOCK MULT ZD STD DRV 16-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
DISPLAY DOT MATRX HER 1.2" 5X7 datasheet.pdf
RES 24.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 544 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 545MA 420 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X5R 0306 datasheet.pdf
SINGLE M8 SHORT PW 5M PNP NC datasheet.pdf
CRYSTAL 40.00 MHZ 16.0PF SMD datasheet.pdf