Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y000717K3600T0L
Y000717K3600T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y000717K3600T0L
Brief Description
RES 17.36K OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y000717K3600T0L.pdf
Availability of Y000717K3600T0L
QUANTITY
Y000717K3600T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y000717K3600T0L
Internal Part NumberEIS-Y000717K3600T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)17.36k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y000717K3600T0L
Y000717K3600T0L Details Description
Related parts for Y000717K3600T0L
RES 365K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 41.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
SILICONE INSUL TEST LEAD SET UL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
I/O MODULE 6 DIGITAL 4 SS 24VDC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V TO220-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 200UF 20% 420V FLATPACK datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf