Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y000719K6000V0L
Y000719K6000V0L picture photo
Mfg. Part Number
Y000719K6000V0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 19.6K OHM 0.6W 0.005% RADIAL
Datasheet Download
Y000719K6000V0L.pdf
Availability of Y000719K6000V0L
QUANTITY
Y000719K6000V0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y000719K6000V0L
Internal Part NumberEIS-Y000719K6000V0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)19.6k
Tolerance±0.005%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y000719K6000V0L
Y000719K6000V0L Details Description
Related parts for Y000719K6000V0L
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
POT 10K OHM WW 1.5W +/-50 PPM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC VOLT DETECT CMOS 1.8V 5TSOP datasheet.pdf
RES 261K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf