Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0007200R000T16L
Y0007200R000T16L picture photo
Mfg. Part Number
Y0007200R000T16L
Brief Description
RES 200 OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y0007200R000T16L.pdf
Availability of Y0007200R000T16L
QUANTITY
Y0007200R000T16L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0007200R000T16L
Internal Part NumberEIS-Y0007200R000T16L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0007200R000T16L
Y0007200R000T16L Details Description
Related parts for Y0007200R000T16L
IC RING TONE GENERATOR 14-DIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1.25W 09VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 6PWR 12SGL 1.57MM datasheet.pdf
RES 174K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 732 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 125MW 0402 datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
WH SELF-LAM VINYL 1X.5X1.625" datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 35V 2915 datasheet.pdf