Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y000720K0000Q9L
Y000720K0000Q9L picture photo
Mfg. Part Number
Y000720K0000Q9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 20K OHM 0.6W 0.02% RADIAL
Datasheet Download
Y000720K0000Q9L.pdf
Availability of Y000720K0000Q9L
QUANTITY
Y000720K0000Q9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y000720K0000Q9L
Internal Part NumberEIS-Y000720K0000Q9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y000720K0000Q9L
Y000720K0000Q9L Details Description
Related parts for Y000720K0000Q9L
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENS PROX M30 10MM PNP-NO SHIELD datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV 2CH TRANS 8DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONN R/A PCB RCPT 2SKT datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG WHITE 100' datasheet.pdf
SV 7.62HP/03/270SF3.5SN BK BX datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMYQ-3060-A datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 120V datasheet.pdf
CRYSTAL 7.3728 MHZ 22.0PF SMD datasheet.pdf