Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y000721K0000T0L
Y000721K0000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y000721K0000T0L
Brief Description
RES 21K OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y000721K0000T0L.pdf
Availability of Y000721K0000T0L
QUANTITY
Y000721K0000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y000721K0000T0L
Internal Part NumberEIS-Y000721K0000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)21k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y000721K0000T0L
Y000721K0000T0L Details Description
Related parts for Y000721K0000T0L
TRANS PNP 120V 0.6A TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC COMPARATOR W/REF 8-DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 7A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
XCEDE LEFT 6PVH 8COL WK datasheet.pdf
LEADED NTC THERMISTOR datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 200MW SOD323 datasheet.pdf