Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0007250R000A9L
Y0007250R000A9L picture photo
Mfg. Part Number
Y0007250R000A9L
Brief Description
RES 250 OHM 0.6W 0.05% RADIAL
Datasheet Download
Y0007250R000A9L.pdf
Availability of Y0007250R000A9L
QUANTITY
Y0007250R000A9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0007250R000A9L
Internal Part NumberEIS-Y0007250R000A9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)250
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0007250R000A9L
Y0007250R000A9L Details Description
Related parts for Y0007250R000A9L
CAP CER 2200PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
IC SYNC BATT PACK CHARGER 32-QFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 100W 5.0V 20A POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES 316 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 4.7K OHM 5SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .156" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
HEAT SHRINK datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS datasheet.pdf