Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0007250R000F9L
Y0007250R000F9L picture photo
Mfg. Part Number
Y0007250R000F9L
Brief Description
RES 250 OHM 0.6W 1% RADIAL
Datasheet Download
Y0007250R000F9L.pdf
Availability of Y0007250R000F9L
QUANTITY
Y0007250R000F9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0007250R000F9L
Internal Part NumberEIS-Y0007250R000F9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)250
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0007250R000F9L
Y0007250R000F9L Details Description
Related parts for Y0007250R000F9L
RES SMD 38.3 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 9-18VIN 15VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 5MA 1.05 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB10 M32 datasheet.pdf
CONN HEADER 40 POS 2.54 datasheet.pdf