Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y000725K0000T0L
Y000725K0000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y000725K0000T0L
Brief Description
RES 25K OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y000725K0000T0L.pdf
Availability of Y000725K0000T0L
QUANTITY
Y000725K0000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y000725K0000T0L
Internal Part NumberEIS-Y000725K0000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)25k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y000725K0000T0L
Y000725K0000T0L Details Description
Related parts for Y000725K0000T0L
IC DAC 8BIT 100MSPS 28-TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 86POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO 5.1V 0.3A SOT89-3 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 2UH 1.55A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 15VOUT datasheet.pdf