Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y000725R5000B0L
Y000725R5000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y000725R5000B0L
Brief Description
RES 25.5 OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y000725R5000B0L.pdf
Availability of Y000725R5000B0L
QUANTITY
Y000725R5000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y000725R5000B0L
Internal Part NumberEIS-Y000725R5000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)25.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y000725R5000B0L
Y000725R5000B0L Details Description
Related parts for Y000725R5000B0L
RES SMD 267K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 9.1K OHM 1206 datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR 1.5% 8MSOP datasheet.pdf
RACK STEEL 24.5X21X12.5 BLK datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS .100" SMD GLD datasheet.pdf
RES 237 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
T-COUPLE J L=20CM THERMO WELL datasheet.pdf
LEAD 4MM BANANA STKRSHTH PP PVC datasheet.pdf
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV datasheet.pdf
TVS DIODE 54VWM 87.7VC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 20% 400VDC AXIAL datasheet.pdf