Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0007260R500A0L
Y0007260R500A0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0007260R500A0L
Brief Description
RES 260.5 OHM 0.6W 0.05% RADIAL
Datasheet Download
Y0007260R500A0L.pdf
Availability of Y0007260R500A0L
QUANTITY
Y0007260R500A0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0007260R500A0L
Internal Part NumberEIS-Y0007260R500A0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)260.5
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0007260R500A0L
Y0007260R500A0L Details Description
Related parts for Y0007260R500A0L
D-SUB CABLE - MMM15K/MC16G/X datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 35V 10% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
IC LINEAR datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
IC SLOTTED HDR ASSY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 10% 250V AXIAL datasheet.pdf