Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y000726K4000T0L
Y000726K4000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y000726K4000T0L
Brief Description
RES 26.4K OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y000726K4000T0L.pdf
Availability of Y000726K4000T0L
QUANTITY
Y000726K4000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y000726K4000T0L
Internal Part NumberEIS-Y000726K4000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)26.4k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y000726K4000T0L
Y000726K4000T0L Details Description
Related parts for Y000726K4000T0L
SWITCH LEVER SPDT 10A QC TERM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS R/A 2MM GOLD datasheet.pdf
HEATSHRINK TUBING 7/8" datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
FINISHING WHEEL 12X1X5" 5A MED datasheet.pdf
4WALL TRIPOLARIZ HEADER 26 CONTA datasheet.pdf
CONN ADAPTER RCPT SC-ST SIMPLEX datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf