Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00072K50000B0L
Y00072K50000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y00072K50000B0L
Brief Description
RES 2.5K OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y00072K50000B0L.pdf
Availability of Y00072K50000B0L
QUANTITY
Y00072K50000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00072K50000B0L
Internal Part NumberEIS-Y00072K50000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00072K50000B0L
Y00072K50000B0L Details Description
Related parts for Y00072K50000B0L
PHOTODIODE UV 7.95MM SQ TO-5 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 22POS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 39K OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf
XNT1SCNW TIP NW CHISEL 0.3 X 0 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf