Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0007300R000B9L
Y0007300R000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y0007300R000B9L
Brief Description
RES 300 OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y0007300R000B9L.pdf
Availability of Y0007300R000B9L
QUANTITY
Y0007300R000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0007300R000B9L
Internal Part NumberEIS-Y0007300R000B9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)300
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0007300R000B9L
Y0007300R000B9L Details Description
Related parts for Y0007300R000B9L
SLEEVE JUMPER WDU 10 TO 2.5 datasheet.pdf
COVER FOR CHERRY KEYBOARD datasheet.pdf
RES 82K OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
OSC XO 45.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
RES SMD 95.3K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
MOD IPM 7-PAC L1 75A 600V datasheet.pdf
2 IN NOM MED DTY WHEEL:PP datasheet.pdf
MCLIM, TP-TX/FX-MM1300-ST datasheet.pdf
IC OSC VCXO 311.04MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf