Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00073K16000B0L
Y00073K16000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y00073K16000B0L
Brief Description
RES 3.16K OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y00073K16000B0L.pdf
Availability of Y00073K16000B0L
QUANTITY
Y00073K16000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00073K16000B0L
Internal Part NumberEIS-Y00073K16000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.16k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00073K16000B0L
Y00073K16000B0L Details Description
Related parts for Y00073K16000B0L
IC SRAM 4MBIT 70NS 32TSOP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.5A 16LLP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.8A TO252-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 40POS STR .050" GOL datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CERM WW 10W 13 OHM 5% VERT datasheet.pdf
RES SMD 1.05 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 280VAC 5A DIN datasheet.pdf
HEATSHRINK TUBING 3/4 RED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf