Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y000748K0000T0L
Y000748K0000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y000748K0000T0L
Brief Description
RES 48K OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y000748K0000T0L.pdf
Availability of Y000748K0000T0L
QUANTITY
Y000748K0000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y000748K0000T0L
Internal Part NumberEIS-Y000748K0000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)48k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y000748K0000T0L
Y000748K0000T0L Details Description
Related parts for Y000748K0000T0L
TRANS NPN 40V 0.6A TO-92 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 150V 0606 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FUSE 1400A 500V UL CSA datasheet.pdf
IC INTERFACE SMART CARD 28-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
MINI SRL ATTCH SCSI CONN INT VER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf