Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y000749K5000T9L
Y000749K5000T9L picture photo
Mfg. Part Number
Y000749K5000T9L
Brief Description
RES 49.5K OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y000749K5000T9L.pdf
Availability of Y000749K5000T9L
QUANTITY
Y000749K5000T9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y000749K5000T9L
Internal Part NumberEIS-Y000749K5000T9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)49.5k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y000749K5000T9L
Y000749K5000T9L Details Description
Related parts for Y000749K5000T9L
IC MPU I386 33MHZ 132QFP datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS38604 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 19F OLIVE datasheet.pdf
IC OPAMP LOW POWER 6WLP datasheet.pdf
RES SMD 24.3KOHM 0.5% 1/32W 0201 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 15V 2915 datasheet.pdf