Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y000749K9000V0L
Y000749K9000V0L picture photo
Mfg. Part Number
Y000749K9000V0L
Brief Description
RES 49.9K OHM 0.6W 0.005% RADIAL
Datasheet Download
Y000749K9000V0L.pdf
Availability of Y000749K9000V0L
QUANTITY
Y000749K9000V0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y000749K9000V0L
Internal Part NumberEIS-Y000749K9000V0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±0.005%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y000749K9000V0L
Y000749K9000V0L Details Description
Related parts for Y000749K9000V0L
CONN TERM MALE 22-26AWG PCB datasheet.pdf
CARD EDGE 70POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38.4MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 20K OHM 0606 datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR IRS2336DJ datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
4P 4C 2W VERT XCHD HDR datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf