Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y000749K9500A9L
Y000749K9500A9L picture photo
Mfg. Part Number
Y000749K9500A9L
Brief Description
RES 49.95K OHM 0.6W 0.05% RADIAL
Datasheet Download
Y000749K9500A9L.pdf
Availability of Y000749K9500A9L
QUANTITY
Y000749K9500A9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y000749K9500A9L
Internal Part NumberEIS-Y000749K9500A9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)49.95k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y000749K9500A9L
Y000749K9500A9L Details Description
Related parts for Y000749K9500A9L
SWITCH UNIT datasheet.pdf
LED CBI 3MM 1POS GREEN TH datasheet.pdf
CABLE CAT6 8COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CELLULAR 6 BAND ANTENNA 150MM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
OSC TCXO 19.44MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf