Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y000750R0000T9L
Y000750R0000T9L picture photo
Mfg. Part Number
Y000750R0000T9L
Brief Description
RES 50 OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y000750R0000T9L.pdf
Availability of Y000750R0000T9L
QUANTITY
Y000750R0000T9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y000750R0000T9L
Internal Part NumberEIS-Y000750R0000T9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y000750R0000T9L
Y000750R0000T9L Details Description
Related parts for Y000750R0000T9L
CONVERTER AC-DC 5V 3A 15 WATT datasheet.pdf
IC SUPERVISOR TIMR/RESET SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 1.665V SC70-4 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HDR 43POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
SSD 512 MB COMPACTFLASH TYPE1 IT datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf