Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0007539R000T9L
Y0007539R000T9L picture photo
Mfg. Part Number
Y0007539R000T9L
Brief Description
RES 539 OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y0007539R000T9L.pdf
Availability of Y0007539R000T9L
QUANTITY
Y0007539R000T9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0007539R000T9L
Internal Part NumberEIS-Y0007539R000T9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)539
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0007539R000T9L
Y0007539R000T9L Details Description
Related parts for Y0007539R000T9L
IC OPAMP VFB 55MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 80 DEG GRAY/RED datasheet.pdf