Triad Magnetics TLD1040-24-C1050
TLD1040-24-C1050 picture photo
Mfg. Part Number
TLD1040-24-C1050
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 12-24V 1.05A
Datasheet Download
TLD1040-24-C1050.pdf
Availability of TLD1040-24-C1050
QUANTITY
TLD1040-24-C1050 Order Process
Ship out your order
Specifications of TLD1040-24-C1050
Internal Part NumberEIS-TLD1040-24-C1050
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Featured ProductTLD1020/24 Constant Current LED Drivers
TL Series Constant Current LED Drivers
3D ModelTLD1040-24-C1050
Standard Package47
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesTLD1040
TypeConstant Current
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100VAC
Voltage - Input (Max)304VAC
Voltage - Output12 ~ 24 V
Current - Output (Max)1.05A
Power (Watts)40W
Voltage - Isolation-
Dimming-
FeaturesOCP, OVP, SCP
RatingsIP66, NEMA 4
Operating Temperature-30°C ~ 60°C
Efficiency84%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension3.74" L x 2.76" W x 1.26" H (95.0mm x 70.0mm x 32.0mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, cULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TLD1040-24-C1050
Related LinksTLD1040-, TLD1040-24-C1050 Datasheet, Triad Magnetics Distributor
TLD1040-24-C1050 Details Description
Related parts for TLD1040-24-C1050
IC OP AMP SS LP 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 56POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 85.5VWM 137VC DO204AL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 6A SYNC 24QFN datasheet.pdf
MARKER CARRIER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG RED 1000' datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 1W HOOK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB datasheet.pdf
ASSY DOUBLER 15A 100V STD REC datasheet.pdf