Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0007587R080T0L
Y0007587R080T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0007587R080T0L
Brief Description
RES 587.08 OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y0007587R080T0L.pdf
Availability of Y0007587R080T0L
QUANTITY
Y0007587R080T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0007587R080T0L
Internal Part NumberEIS-Y0007587R080T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)587.08
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0007587R080T0L
Y0007587R080T0L Details Description
Related parts for Y0007587R080T0L
IC CTRLR DC-DC PWM HV HS 16-QSOP datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 107 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 45NS 48VFBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
4POS RECEPTACLE 19914R1 datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 840MA 505 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 0.2PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf