Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y000772K0000T0L
Y000772K0000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y000772K0000T0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 72K OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y000772K0000T0L.pdf
Availability of Y000772K0000T0L
QUANTITY
Y000772K0000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y000772K0000T0L
Internal Part NumberEIS-Y000772K0000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)72k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y000772K0000T0L
Y000772K0000T0L Details Description
Related parts for Y000772K0000T0L
LABEL S LAM TED WHT 1.00 X 0.75" datasheet.pdf
IC TIMER CTRL TRIAC/RELAY 8DIP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A SYNC 16QFN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 18 OLIVE datasheet.pdf
RES 604K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 200MA 4.2 OHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 35V X5R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 0.1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
500 TB SOCKET CLOSE RA datasheet.pdf
09 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 1.8V datasheet.pdf