Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y000772R0000B9L
Y000772R0000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y000772R0000B9L
Brief Description
RES 72 OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y000772R0000B9L.pdf
Availability of Y000772R0000B9L
QUANTITY
Y000772R0000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y000772R0000B9L
Internal Part NumberEIS-Y000772R0000B9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)72
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y000772R0000B9L
Y000772R0000B9L Details Description
Related parts for Y000772R0000B9L
OPTOISO 5.3KV DARLINGTON 6-SMD datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE COMPACT EMI 3A datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE HOLDER FEB 5X20 datasheet.pdf
RES 2M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 36POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
LIGHTBAR 6.8X19.9MM GRN GRN DIFF datasheet.pdf
FIXED IND 3.4NH 900MA 90 MOHM datasheet.pdf
XG4 14AWG 41/30 3C BRAID 600V datasheet.pdf
762MM EURO HDR HORIZ OPEN END 5C datasheet.pdf