Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0007790R000F9L
Y0007790R000F9L picture photo
Mfg. Part Number
Y0007790R000F9L
Brief Description
RES 790 OHM 0.6W 1% RADIAL
Datasheet Download
Y0007790R000F9L.pdf
Availability of Y0007790R000F9L
QUANTITY
Y0007790R000F9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0007790R000F9L
Internal Part NumberEIS-Y0007790R000F9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)790
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0007790R000F9L
Y0007790R000F9L Details Description
Related parts for Y0007790R000F9L
OSCILLATOR CMOS PROG 5.0V OE SMD datasheet.pdf
CONN GASKET FLNG SEAL SZ 17 BLK datasheet.pdf
IC JK TYPE POS TRG DUAL 16DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 29POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
CONN HEADER 3MM 3POS GOLD SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 18POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC CODEC S/PDIF RCVR 64-LQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
IGBT 600V 120A 347W TO3PN datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf