Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00077K50000F0L
Y00077K50000F0L picture photo
Mfg. Part Number
Y00077K50000F0L
Brief Description
RES 7.5K OHM 0.6W 1% RADIAL
Datasheet Download
Y00077K50000F0L.pdf
Availability of Y00077K50000F0L
QUANTITY
Y00077K50000F0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00077K50000F0L
Internal Part NumberEIS-Y00077K50000F0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00077K50000F0L
Y00077K50000F0L Details Description
Related parts for Y00077K50000F0L
SENSOR 300PSI 1/4-18NPT 1-5V datasheet.pdf
SCREWDRIVER TORX T27 9.2" datasheet.pdf
RES 220 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 9POS datasheet.pdf
IC FLASH/LPDRAM 6GBIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 8POS datasheet.pdf
CONN PLUG SS 6POS STRT WO/PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 1POS INLINE PIN datasheet.pdf