Rohm Semiconductor MCR18EZHF86R6
MCR18EZHF86R6 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF86R6
Brief Description
RES SMD 86.6 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF86R6.pdf
Availability of MCR18EZHF86R6
QUANTITY
MCR18EZHF86R6 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF86R6
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF86R6
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)86.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF86R6
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF86R6 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF86R6 Details Description
Related parts for MCR18EZHF86R6
CONV DC/DC 10W SNGL 12V 5V SMD datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
CAP MICA 0.036UF 1% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf