Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y000791K0000T0L
Y000791K0000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y000791K0000T0L
Brief Description
RES 91K OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y000791K0000T0L.pdf
Availability of Y000791K0000T0L
QUANTITY
Y000791K0000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y000791K0000T0L
Internal Part NumberEIS-Y000791K0000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)91k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y000791K0000T0L
Y000791K0000T0L Details Description
Related parts for Y000791K0000T0L
CONN SPADE SPRING 16-22 AWG #8 datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.25W SOT363 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE GENERAL EMI 3A datasheet.pdf
RES SMD 76.8 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 976K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 50W 1% TO220 datasheet.pdf
FRONT PANEL KIT 6U 8HP VME datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf