Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0011200K000B0L
Y0011200K000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0011200K000B0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 200K OHM 1W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y0011200K000B0L.pdf
Availability of Y0011200K000B0L
QUANTITY
Y0011200K000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0011200K000B0L
Internal Part NumberEIS-Y0011200K000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.575" L x 0.160" W (14.61mm x 4.06mm)
Height0.413" (10.49mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0011200K000B0L
Y0011200K000B0L Details Description
Related parts for Y0011200K000B0L
CAP TANT 47UF 4V 10% 1507 datasheet.pdf
CONN HEADER .8MM 34POS SMD datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 2% 50VDC 1206 datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 45mA 24-VQFN (4x4) datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG BLACK 500' datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 31MM datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS datasheet.pdf