Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0011475K000B9L
Y0011475K000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y0011475K000B9L
Brief Description
RES 475K OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y0011475K000B9L.pdf
Availability of Y0011475K000B9L
QUANTITY
Y0011475K000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0011475K000B9L
Internal Part NumberEIS-Y0011475K000B9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)475k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.575" L x 0.160" W (14.61mm x 4.06mm)
Height0.413" (10.49mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0011475K000B9L
Y0011475K000B9L Details Description
Related parts for Y0011475K000B9L
IDC CABLE - MKR40K/MC40F/X datasheet.pdf
IC REG LDO -15V 1.5A TO220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MOUNT CIRCULAR TO5 0.220" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 332 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf