Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0013119R400Q9L
Y0013119R400Q9L picture photo
Mfg. Part Number
Y0013119R400Q9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 119.4 OHM 2W 0.02% RADIAL
Datasheet Download
Y0013119R400Q9L.pdf
Availability of Y0013119R400Q9L
QUANTITY
Y0013119R400Q9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0013119R400Q9L
Internal Part NumberEIS-Y0013119R400Q9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)119.4
Tolerance±0.02%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension1.200" L x 0.260" W (30.48mm x 6.60mm)
Height0.413" (10.49mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0013119R400Q9L
Y0013119R400Q9L Details Description
Related parts for Y0013119R400Q9L
IC XDCP SGL 256TAP 100K 14-TSSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 4A 125V datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK/NAT 8.66"LX4.92"W datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 12VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
OSC MEMS 13.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 5PF 50V CH 0402 datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf