Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0013920K000B9L
Y0013920K000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y0013920K000B9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 920K OHM 1W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y0013920K000B9L.pdf
Availability of Y0013920K000B9L
QUANTITY
Y0013920K000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0013920K000B9L
Internal Part NumberEIS-Y0013920K000B9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)920k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension1.200" L x 0.260" W (30.48mm x 6.60mm)
Height0.413" (10.49mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0013920K000B9L
Y0013920K000B9L Details Description
Related parts for Y0013920K000B9L
RES SMD 0.082 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
TRANS PNP 100V 2A TO-220 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 2.7M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
LASER DIODE datasheet.pdf
FAN AXIAL 225X80MM BALL 230VAC datasheet.pdf
CAP FILM 2.7UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf