Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y001415K0000T0L
Y001415K0000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y001415K0000T0L
Brief Description
RES 15K OHM 1/5W 0.01% AXIAL
Datasheet Download
Y001415K0000T0L.pdf
Availability of Y001415K0000T0L
QUANTITY
Y001415K0000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y001415K0000T0L
Internal Part NumberEIS-Y001415K0000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.120" Dia x 0.270" L (3.05mm x 6.86mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y001415K0000T0L
Y001415K0000T0L Details Description
Related parts for Y001415K0000T0L
IC TEMP SW PUSH/PULL SOT23A-5 datasheet.pdf
FUSE GLASS 375MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONN SOCKET 34POS FLAT CABLE IDC datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
RES 8.43K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMC datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 170POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100" datasheet.pdf