Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y001560K0000T19L
Y001560K0000T19L picture photo
Mfg. Part Number
Y001560K0000T19L
Brief Description
RES 60K OHM 1/4W 0.01% AXIAL
Datasheet Download
Y001560K0000T19L.pdf
Availability of Y001560K0000T19L
QUANTITY
Y001560K0000T19L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y001560K0000T19L
Internal Part NumberEIS-Y001560K0000T19L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)60k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.160" Dia x 0.375" L (4.06mm x 9.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y001560K0000T19L
Y001560K0000T19L Details Description
Related parts for Y001560K0000T19L
RES 240 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 1MHZ 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 26.7OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 71.4VC SMB datasheet.pdf
IGBT 600V 80A 305W TO247-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 2-ROWS-L datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 510 OHM 16SOIC datasheet.pdf