Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y001910K0000B9L
Y001910K0000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y001910K0000B9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10K OHM .3W .1% AXIAL
Datasheet Download
Y001910K0000B9L.pdf
Availability of Y001910K0000B9L
QUANTITY
Y001910K0000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y001910K0000B9L
Internal Part NumberEIS-Y001910K0000B9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesH
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.375" Dia x 0.625" L (9.53mm x 15.88mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y001910K0000B9L
Y001910K0000B9L Details Description
Related parts for Y001910K0000B9L
IC REG LDO 12V 1A TO220-4 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
XFRMR 6PORT 1:1 60UH SMD datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 5% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
RND SPACER 0.125" NYLON 16.13MM datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 128POS SKT datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM POWERMITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf