Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0024100R000V0L
Y0024100R000V0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0024100R000V0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM .3W .005% RADIAL
Datasheet Download
Y0024100R000V0L.pdf
Availability of Y0024100R000V0L
QUANTITY
Y0024100R000V0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0024100R000V0L
Internal Part NumberEIS-Y0024100R000V0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesH
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.005%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.415" L x 0.162" W (10.54mm x 4.11mm)
Height0.450" (11.43mm)