Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0024150R000B9L
Y0024150R000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y0024150R000B9L
Brief Description
RES 150 OHM .3W .1% RADIAL
Datasheet Download
Y0024150R000B9L.pdf
Availability of Y0024150R000B9L
QUANTITY
Y0024150R000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0024150R000B9L
Internal Part NumberEIS-Y0024150R000B9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesH
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.415" L x 0.162" W (10.54mm x 4.11mm)
Height0.450" (11.43mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0024150R000B9L
Y0024150R000B9L Details Description
Related parts for Y0024150R000B9L
IC REG CTRLR BST FLYBK ISO 8-DIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 500MW DO35 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 680 OHM 2506 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.75 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 1.5W DO214AA datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 90MM datasheet.pdf