Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00241K18000V0L
Y00241K18000V0L picture photo
Mfg. Part Number
Y00241K18000V0L
Brief Description
RES 1.18K OHM .3W .005% RADIAL
Datasheet Download
Y00241K18000V0L.pdf
Availability of Y00241K18000V0L
QUANTITY
Y00241K18000V0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00241K18000V0L
Internal Part NumberEIS-Y00241K18000V0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.18k
Tolerance±0.005%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.415" L x 0.162" W (10.54mm x 4.11mm)
Height0.450" (11.43mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00241K18000V0L
Y00241K18000V0L Details Description
Related parts for Y00241K18000V0L
FILTER RFI GEN PURPOSE 3A PCB datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPT 8POS 22AWG MTA100 datasheet.pdf
RES SMD 3.83M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 2A 63VAC/VDC 1206 datasheet.pdf
TFLEX 360TG 9" X 9" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RES 121 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 160MA 3.8 OHM datasheet.pdf