Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y002440K0000B9L
Y002440K0000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y002440K0000B9L
Brief Description
RES 40K OHM .3W .1% RADIAL
Datasheet Download
Y002440K0000B9L.pdf
Availability of Y002440K0000B9L
QUANTITY
Y002440K0000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y002440K0000B9L
Internal Part NumberEIS-Y002440K0000B9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)40k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.415" L x 0.162" W (10.54mm x 4.11mm)
Height0.450" (11.43mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y002440K0000B9L
Y002440K0000B9L Details Description
Related parts for Y002440K0000B9L
IC ADC 4 1/2DGT LCD DVR 44-PLCC datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 20% 1507 datasheet.pdf
CONN HOOD TOP DUAL SZ10B M20 datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT datasheet.pdf
M8 3 POS FEMALE STRT-BLNT 2MTR datasheet.pdf