Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y002495K0000B9L
Y002495K0000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y002495K0000B9L
Brief Description
RES 95K OHM .3W .1% RADIAL
Datasheet Download
Y002495K0000B9L.pdf
Availability of Y002495K0000B9L
QUANTITY
Y002495K0000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y002495K0000B9L
Internal Part NumberEIS-Y002495K0000B9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)95k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.415" L x 0.162" W (10.54mm x 4.11mm)
Height0.450" (11.43mm)